Sveučilište u Rijeci 2024. godine je u suradnji s prof. dr. sc. Ivanom Đikiće i prof. dr. sc. Igorom Štagljarom, ali i drugim međunarodnim istaknutim znanstvenicima i znanstvenicama prof. dr. Nenadom Banom, prof. dr. sc. Stipanom Jonjićem, prof. dr. sc. Ivanom Novak Nakir, prof. dr. sc. Igorom Rudanom, Ivom Tolić i Adrijanom Vinter – organiziralo simpozij CROSCIENCE 2024.
CROSCIENCE je bio prilika za okupljanje znanstvenika i održavanje niza panela koji su poticali konstruktivnu raspravu o ključnim izazovima s kojima se znanstvena zajednica suočava poput;poticanje i mentoriranje sljedeće generacije znanstvenika u njihovim karijerama; diseminacija i popularizacija znanosti; razvijanje i jačanje suradničkih mreža među znanstvenicima u Hrvatskoj i inozemstvu I poboljšanje znanstvene komunikacije.
Ove godine nastavila se suradnja s renomiranim znanstvenicima, te su Sveučilište u Rijeci i Palača Moise postali središte svjetske znanstvene rasprave zahvaljujući održavanju međunarodne konferencije Frontiers in Drug Discovery. Tijekom šest dana, od 6. do 11. srpnja stotinu renomiranih znanstvenika, mladih istraživača i doktoranada iz cijelog svijeta predstavilo je najnovije spoznaje o otkrivanju lijekova i terapijama budućnosti.
Konferenciju su suorganizirali ugledni znanstvenika s bogatom međunarodnom reputacijom: prof. dr. sc. Ivan Đikić (član Sveučilišnog vijeća Sveučilišta u Rijeci), prof. dr. sc. Igor Štagljar (član Međunarodnog savjeta Sveučilišta u Rijeci) i prof. dr. sc. Tihana Lenac Roviš (Centar za proteomiku, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci). Konferenciju su otvorilu dva istaknuta znanstvenika: prof. Tony Hunter (Salk Institute, La Jolla), čije je otkriće tirozinske fosforilacije revolucioniralo razumijevanje raka i otvorilo vrata preciznoj medicini, te prof. Adriano Aguzzi (Sveučilište u Zürichu), vodeći svjetski stručnjak za bolesti priona i neurodegeneraciju.
Program konferencije bio je podijeljen u sedam cjelina. Prvog dana istraživači su predstavili inovacije u području PROTAC-a i molekularnih ljepila. Uslijedile su teme molekularnih meta, gdje su sudjelovali i prof. dr. sc. Ivan Đikić te prof. dr. sc. Samra Turajlić, koja je nedavno imenovana ravnateljicom Cancer Research UK Manchester Institutea, jedne od vodećih europskih ustanova za istraživanje raka. Turajlić već godinama vodi vlastitu istraživačku grupu na Francis Crick institutu i radi kao onkologinja u Royal Marsden bolnici.
Treći dan bio je posvećen RNA terapijama, cjepivima i biološkim lijekovima, četvrti staničnim terapijama, dok su peti i šesti dan obuhvatili imunoterapije, nanotehnologiju i inovativne metode isporuke lijekova. Završni dan donio je predavanja o najnovijim terapijama raka, među ostalim i predavanje Igora Štagljara o “molekularnim zamkama”, kao i radove prof. Domagoja Vučića (Genentech) i prof. Siniše Volarevića (Sveučilište u Rijeci).
Konferencija je također bila prilika za mlade znanstvenike i znanstvenice koji su izlagali svoje postere koji su ujedno poslužili kao platforma za razgovor i razmjenu ideja s uglednim stručnjacima i stručnjakinjama iz različitih područja znanosti.
Ova međunarodna znanstvena konferencija još jednom je potvrdila ulogu Palače Moise kao suvremenog, svjetski relevantnog prostora za razmjenu znanja i suradnju. Uz kombinaciju povijesne ljepote i vrhunske znanosti, Palača se pozicionirala kao ključno mjesto za razvoj ideja koje imaju potencijal oblikovati terapije sutrašnjice.







