Magnetska rezonancija u kliničkoj praksi

23.04.2024.
/ Vijesti /
Podijeli vijest na
Facebook
Twitter

U Palači Moise u Cresu se, pod predsjedanjem prof. dr. sc. Maje Prutki, predstojnice Zavoda za dijagnostičku i intervencijsku dijagnostiku KBC-a Zagreb, 18.-20. travnja održavao skup pod nazivom “Magnetska rezonancija u kliničkoj praksi – interaktivne radionice s međunarodnim sudjelovanjem”.

Drugo izdanje ovog jedinstvenog interaktivnog skupau Cres je dovelo međunarodno priznate stručnjake iz područja kliničke radiologije s ciljem prikaza najnovijih svjetskih trendova u medicinskom oslikavanju magnetskom rezonancijom koja je zbog svojih dijagnostičkih mogućnosti nezaobilazna radiološka metoda s kojom se svakodnevno susrećemo u kliničkoj praksi. Skupom su bila obuhvaćena temeljna znanja i vještine potrebne za analizu i interpretaciju snimaka magnetske rezonancije različitih regija tijela s kojima su se polaznici upoznali kroz interaktivne radionice i plenarna predavanja istaknutih stručnjaka.

Kroz plenarna predavanja bile su predstavljene magnetska rezonancija srca u neishemijskoj kardiomiopatiji, dojki kod visokorizičnih bolesnica, mozga u karakterizaciji ne-neoplastičnih lezija u mozgu i prostate. Također, polaznicima su se prikazale i najčešće zamke s kojima se susreću pri očitavanju MR enterokolonografije i prikaza MR fistula te osnove magnetske rezonancije artrografije i angiografije. U sklopu skupa su se osim magnetske rezonancije u kliničkim medicinskim znanostima prikazale i osobitosti sekvencija magnetske rezonancije s kratkim vremenom odjeka u temeljnim medicinskim znanostima.

Poseban značaj skupa bile su interaktivne radionice na kojima su polaznici imali priliku interpretirati i diskutirati prikaze slučaja bolesnika iz područja oslikavanja dojke, glave i vrata, koljena, mozga, prostate i jetre magnetskom rezonancijom. Poticanjem kliničkog promišljanja i sveobuhvatnim pristupom analizi kliničkih scenarija uz naglasak na multidisciplinarnost i važnu ulogu koju radiologija zauzima u dijagnozi, praćenju učinka i ishoda liječenja simuliralo se svakodnevno radno okruženje specijalista radiologije. Posljednji dan skupa su polaznici kroz kratka izlaganja prikazali svoja istraživanja iz svakodnevne kliničke prakse – prikaze zanimljivih serija slučajeva i znanstvena istraživanja iz područja medicinskog oslikavanja magnetskom rezonancijom.

Skup je bio namijenjen svim radiolozima, posebice specijalizantima (u kasnijim godinama specijalističkog usavršavanja) i mladim specijalistima kliničke radiologije koji žele unaprijediti ili obnoviti stečena znanja iz područja oslikavanja magnetskom rezonancijom.

Skip to content