Programske aktivnosti Međunarodnog znanstvenog savjeta Sveučilišta u Rijeci
Sveučilište u Rijeci, prvo je Sveučilište u Republici Hrvatskoj koje je osnovalo Međunarodni znanstveni savjet, kao tijelo sastavljeno od hrvatskih znanstvenika koji su zaposleni na uglednim inozemnim sveučilištima s ciljem savjetovanja temeljem uspješnih međunarodnih praksi i individualnih ekspertiza. Aktivno uključivanje Međunarodnog znanstvenog savjeta Sveučilišta u Rijeci u programske aktivnosti Palače Moise, jedan je od ciljeva njihovog angažmana koji se već počeo provoditi kroz međunarodnu konferenciju ‘Interdisciplinary perspektive on decision-making’, koju je vodio jedan od najuglednijih hrvatskih znanstvenika Dražen Prelec s MIT iz SAD-a. Nastavak rada i aktivnosti Međunarodnog znanstvenog savjeta Sveučilišta u Rijeci predviđene su u Palači Moise kroz znanstvene konferencije, radionice i sastanke.
U sklopu rada Međunarodnog znanstvenog savjeta UNIRI, prof. dr. sc. Igor Mezić sa Sveučilišta Santa Barbara, SAD predložio je osnivanje i djelovanje Instituta za napredne studije i projekte AI (INSPRi-AI) u Palači Moise. Misija INSPRi-AI je unaprijediti korpus znanja u interdisciplinarnom području humanističkih i društvenih znanosti i inženjerstva, posebno ono koje se odnosi na primjene i interakcije s umjetnom inteligencijom u tim područjima. Umjetna inteligencija, (AI), odnosi se na razvoj računalnih sustava i strojeva koji mogu obavljati zadatke koji obično zahtijevaju ljudsku inteligenciju. To je multidisciplinarno područje koje obuhvaća različite pristupe, algoritme i tehnologije usmjerene na stvaranje inteligentnih strojeva sposobnih za percepciju, razmišljanje, učenje i donošenje odluka. Od svojih početaka, u 1940-ima, uspostavljene su bliske veze između različitih znanstvenih područja, posebice društveno-humanističkog i inženjerstva. Kako nedavno objavljivanje Velikih jezičnih modela svjedoči, umjetna inteligencija će utjecati na naše živote na načine koje je nemoguće predvidjeti.
Holističko razumijevanje AI-a u suvremenom svijetu fokusirano je na istraživanje etičkih, pravnih ili društvenih implikacija AI-a i postalo je glavna tema u suvremenom društvu. Masivni inženjerski napori posvećeni su teorijama i implementacijama AI-a. Ono što nedostaje, međutim, jest istraživački i edukacijski centar u kojem se sve ove zajednice mogu međusobno interakcijom koristiti tehnološkim napretkom na fokusiran, otvoren, interdisciplinaran način. Predloženi Institut igrat će tu ulogu. Početak rada Instituta planiran je do 2028. godine. Institut će djelovati kroz organizaciju međunarodnih interdisciplinarnih znanstvenih skupova, predavanja i radionica, kada će bili i publiciran plan aktivnosti.
Rijeka ima bogatu povijest kao centar revolucionarnih tehnoloških i društvenih ideja. Danas, prema sudu članova Međunarodnog znanstvenog savjeta, Sveučilište u Rijeci napreduje velikim koracima kombinirajući istraživanja različitih znanstvenih područja osiguravajući gradu i regionalnoj zajednici obrazovane ljude i vrhunske znanstvene sadržaje u STEM području oslanjajući se na inter-multi- disciplinarni pristup.
Program